Pět (a víc) letních vůní v pánském stylu

Z některých vůní léto úplně sálá. Cítíte prohřáté obilí, kouř z ohníčku, vodu nebo svěží vzduch od moře. Někdy to ani není nic konkrétního, ale máte z parfému pocit, že si chcete lehnout na terasu a dát si koktejl. Vůně pro letní snění připomínají ranní slunce, ještě než se udělá horko, vzrušující očekávání po cestě na dovolenou a uvolněnou atmosféru letních barů. 

Muž v růžové košili a dámském klobouku
Největší zábava je módní i parfémové kategorie překračovat. Zdroj obrázku: Vogue.

Když jsem si hrála s myšlenkou na článek o letničkách, vybavilo se mi několik vůní spíš tradičně pánských, ale víte jak to je. Parfémové kategorie jsou tu proto, abychom je ignorovali. 

Mořský vítr

Hermès Épice Marine

Suchá, kořeněná vůně od Jean Claude Elleny má hodně daleko k tomu, co známe jako mořské vůně. Přesto tam dojem moře nacházím, ale je to spíš obraz pláže u chladného moře, na obzoru bouřkové mraky a ve vzduchu je cítit déšť. Chladivý akord vody, kardamomu a hořké bergamotové kůry tvoří kontrast k písečně suché skořici, římskému kmínu a vetiveru. Je to krásná kompozice, praská napětím jak kostky ledu v letním drinku. 

Další parfémy s originálně pojatým mořským vzduchem jsou třeba Kerosene Walk the Sea a Atelier Cologne Mistral Patchouli. 

Smích na zahradě

Editions de Parfums Frédéric Malle Bigarade Concentrée

Ještě jedno dílo Jean Claude Elleny se hodí do letního seznamu. Bigarade Concentrée je hořká a šťavnatá vůně připomínající plátky grepu a pomeranče v perlivé vodě. Ostré hrany citrusů vyhlazuje snový akord čerstvých růží, sena a sušených bylin. Je to úžasná, odpočinková a elegantní vůně na odpolední zahradní slavnost. Jen škoda, že je tak lehounká. 

Na zahradní party se hodí i Acqua di Parma Colonia Assoluta nebo Pigmentarium Ad Libitum

Sušené bylinky

Nobile 1942 Vespri Aromatico

Uklidňující vůně sušených bylinek, dřeva a tonky připomíná pocit dobrodružství při prolézání staré půdy. Svěží bergamot, sůl a geranium posouvají tuhle představu do letního Toskánska. Procházím se mezi kamennými domky a vdechuju vůni cypřišů, rozmarýnu a tymiánu. Vespri Aromatico je uklidňující, chladivá a italsky elegantní vůně. 

Bylinkový klid září i z Tom Ford Grey Vetiver a Essential Parfums Bois Impérial. 

Dovolená u moře

Boucheron Quatre pour Homme

Pohodlná postel, moře, pak sprcha, košile a večeře na terase s výhledem. Quatre není nijak originální, ale je to moc příjemná, svěží vůně, která mi připomíná línou atmosféru dovolené v hotelovém resortu u moře. Vy, co jezdíte každý rok na to samé místo v Chorvatsku, víte, o čem mluvím. Ve známém prostředí si nejlépe odpočinete. Quatre je důvěrná vůně klidné vodní hladiny, světlého dřeva a drobných lístků. 

Dobře známým dojmem působí i Ormonde Jayne Zizan a Heeley Chypre 21. 

Zarostlá cesta

Parfum d’Empire Mal-Aimé

Všechny novější vůně Marc-Antoina Corticchiata mají charakteristický bylinkovo-chypre akord, který funguje jako autorský podpis. Když jsem testovala Mal-Aimé, napadlo mě, že tady už snad není ani nic navíc. Pak se ale vůně rozvinula do neprostupné džungle kopřiv, karhátku a ostružiníku. Ostrou a nahořklou vůni polámaných lístků zjemňuje kapka luxusního kosatcového másla. Mal-Aimé je odvážná ne-líbivka pro parfémové dobrodruhy. 

Další divoké vůně na přírodní motivy jsou třeba Tauer L’Eau a Imaginary Authors Cape Heartache.

A co nosíte v létě vy?