Recenze: Heeley L’Amandiere

L’Amandière znamená v překladu mandloň. Procházeli jste se někdy po ránu rozkvetlým mandlovým sadem? Já taky ne. Nevím proto, jak přesně L’Amandière mandloně reprezentuje. Naštěstí to není vůbec důležité. Tato vůně může být klidně snem o středoevropském jaru plném šeříků, narcisů a čerstvých listů pokropených nečekanou sprškou deště.  

Flakon Heeley L'Amandiere
Vstupuju ozdobnou branou do zahrady a ještě, než uvidím květy, zaplaví mě intenzivní vůně. Zdroj obrázku: Heeley

Vzpomněla jsem si na ni nedávno na výletě do kroměřížské Květné zahrady. Byla jsem tam asi pět minut, když začalo pršet, a déšť pak v intervalech zeslaboval a zesiloval, dokud to návštěvníci nevzdali. Vlhkost ale uvolnila do vzduchu báječnou vůni zeleně, květin a půdy. 

L’Amandière v sobě tohle všechno má. Otevírá se sytým květinovým akordem, který mi připomíná šeříky, heliotrop, hyacinty a zvonky. Není to vůně konkrétního květu, ale spíš abstraktní obraz jarního záhonu. Samozřejmě ve vílím, éterickém stylu Jamese Heeleyho.

Rozpoznávám tu pudrový tón, opojnou vůni, ze které se může točit hlava, vlhkost, a náznak květin, které už mají nejlepší za sebou. Mátové listy dávají parfému osvěžující chlad a zvýrazňují hladký zelený tón, který mi připomíná fíkové parfémy, třeba L’Artisan Parfumeur Premier Figuier. Postupně opojné květiny a čerstvá zeleň krotnou a L’Amandière se přiklání k pižmové čistotě a mléčné vůni, která se krásně vpíjí do vůně pokožky. 

Vůni mandlí tady nečekejte. Alespoň ne takovou sladkou a gurmánskou, jakou známe z mandlových dortíčků a kosmetiky. V L’Amandière najdete spíš zeleno-mléčné nezralé mandle. Podobně čerstvě voní, když se ořechy namočí přes noc. 

Moje zahradní fantazie se v poslední době dost rozvíjejí. Částečně proto, že jsem během lockdownu odpočívala u dokumentů o zahradách Montyho Dona (anglicky). Když si přivoním k L’Amandière, představuju si, jak vstupuju ozdobnou branou a ještě dřív, než uvidím květy, zaplaví mě intenzivní vůně. Pak si teprve všimnu, kolik toho kvete. Květy jsou úplně všude. Fialové, modré a bílé, drobné jarní kvítky. Stojím v podloubí obrostlém zelení, prosvítá sem mihotavé světlo a začíná pršet. 

V tomto parfému není žádný nečekaný obrat, žádná ironie nebo neobvyklé spojení složek. Je to jednoduchá, upřímná a velmi krásná vůně, aniž by sklouzla k banalitě. Jestli se vám líbí vůně jako Frederic Malle En Passant nebo L’Eau d’Hiver, určitě L’Amandière zkuste. 

Jako další vůně Heeley, i tato působí mladistvě, ale ne dětinsky, příjemně se nosí a vyvolává spoustu pozitivních představ. V čem se naopak od svých sester liší, je mnohem lepší výdrž a intenzita. L’Amandière (Eau de Parfum) vydrží téměř celý den.