Recenze: Une Nuit Nomade Ambre Khandjar

Měli jste jako malí rádi lampionové průvody? Já si vzpomínám matně, ale do paměti se mi vryl pocit vzrušení z barevných světel a příjemný strach ze tmy, když jsem se pevně držela rodičů za ruku. Teď se k lampiónům vracím s vlastními dětmi. Sice jsem jim zbaběle pořídila svíčku na baterku, ale pořád cítím okouzlení z housenky světel, která se pomalu šine tmou.

Lampiony

Letos jsem si do průvodu vzala hřejivou Ambre Khandjar od Une Nuit Nomade. Je to přátelská, teplá vůně, která mi připomíná mihotavé světlo svíčky zářící do tmy z nitra barevného lampionu a radostný pocit ze setkání s přáteli. Máte-li chuť na typicky zimní vůni, ne příliš křiklavou, která se pohodlně usadí na šále a bude vám svítit na cestu při potulkách adventními trhy, jste tady správně.

Mezi svrchními tóny je dominantní zralá švestka. Švestky ve vůních miluju a cítím je i tam, kde nejsou, asi proto, že je tam chci. Tady je švestka likérová, dá se říct až slivovicová, jestli je to pro vás příjemná představa. Jiskru jí dává kapka sladké citrusové šťávy. Kolem švestek se ovíjí spirálky kadidlového kouře a proužky hladké, sedlářské kůže. Když se vůně rozehřeje, dostává se do popředí hebký ambrový akord, sladký, kouřový a hřejivý díky směsi labdana a vanilky, s mírnou zemitostí pačuli. Po čase rozpoznávám v základu suše dřevitý tón syntetických molekul (Iso-E super, ambroxan nebo santal, nevím), který mi bývá nepříjemný svou razancí, ale tady je krásně zakulacený vanilkou. Vůně se rozvíjí v bohatých nuancích, i když se celkově nijak zvlášť nemění. Zůstává poměrně sladká, sametová a temně ovocná.

ambre-khandjar

Ambre Khandjar je typicky orientální parfém, měkký a teplý, vhodný klidně i pro parfémové začátečníky. Podle mě na něm není nic provokativního, nebo náročného. Máte-li rádi pečené ovoce, orienty a dřevo, neplýtvejte testovacími papírky a rovnou nastavte zápěstí. Jako vždy ovšem platí, že nákupy na slepo se nevyplácejí. I Ambre Khandjar se může rozvinout v nechtěný držák. Na správném nositeli nebo nositelce vůně působí jako měkký kožíšek na límci kabátu. Drží se skromně blízko pokožky a sálá jen pár centimetrů do prostoru. Když ale zafouká, zjistíte, že lidé kolem vás zbystřili.

Oficiální příběh na webu značky se chytá trochu staromódních romantických představ Evropanů o arabském světě. Popis říká, že inspirací je tepaná dýka khandjar a výsledkem je „vůně opálené pokožky a chladného kovu“. Mně zbraně nepřijdou romantické, i když jsou stříbrné a pouze na ozdobu. Naštěstí v tomto parfému žádný „chlad kovu“ necítím. Spíš si představuju veselou společnost usazenou kolem ohniště, kde koluje miska ovoce a konvice s čajem. Také se přimlouvám za Ambre Khandjar ve formě bytového parfému. Vykoupala bych v něm závěsy, pak bych si sedla mezi polštáře a představovala si, že se stmívá, v krbu doutná švestkové dřevo a mě čeká večer s vínem, koláčem a milou návštěvou.