Recenze: Hermes L’Ombre des Merveilles

Na svrchní tóny se v parfémech vsází hodně. Vytvářejí první dojem a na letištích dokonce rozhodují o koupi. Nová vůně Hermès L’Ombre des Merveilles se do takového světa nehodí. Vyplatí se nespěchat a dát jí čas se ukázat. Odměnou vám může být fakt, že její šarm po půl hodině nenahradí polštář levného pižma.

Flakon L'Ombre des Merveilles
Vemírná a abstraktní vůně rodící se hvězdokupy.

Nejnovější vůně v sérii Merveilles přišla do parfumerií bez velké slávy. Dokonce jsem si myslela, že testuju starší Eau Bleue. Dostalo se mi ale poučení, že mám v ruce novou, intenzivnější parfémovou vodu.

Původní Eau de Merveilles jsem před lety ráda nosila a žádná jejích mnoha odnoží mi nepřipadá špatná. Tak jak se parfumérce Christine Nagel povedla ta poslední?

Můj první dojem je syntetický, vesmírný a abstraktní. Všechno tajemné a zářivé se točí v jednom chumlu, jako když se rodí hvězdokupa. Nenazvala bych to příjemným zážitkem, ale fascinujícím, to ano. A taky pánským.

Postupně z tohoto klubka prosvítá pomerančová kůra, čisté pižmo připomínající vyprané prádlo a phenethyl alcohol – rostlinná aroma molekula s vůní čerstvých růží. Nacházím tu taky chladné, vlhké skály, slaný mořský vzduch a borovicový les ve středomoří. V závěru se do parfému dostává víc tepla, jako by se skrz mraky prodralo slunce. Minerální tón se zjemní a celá kompozice se usadí do tělové vůně, která ale přesto hezky sálá do prostoru.

Čichovou pyramidu tentokrát zmíním jen proto, abych připomněla, jak nedokonalý nástroj to je. Parfuméři ji beztak zveřejňují jen proto, že si to zákazníci přejí. L’Ombre des Merveilles má tedy být směs čaje, kadidla a fazole tonky. Přiznávám se, že tam necítím ani jedno.

Přesněji, je tam svěžest jakoby čajových lístků, pryskyřičná vůně z kadidla, která ale nemá nic společného s kadidlem v kostele, a sladší tón, který může pocházet z tonky. Jenže všechno je tak neviditelně pospojováno, smícháno, znovu odděleno a přetvořeno, že je výsledek úplně někde jinde. Je to jako když uhnětete těsto. Taky nevidíte, že je v něm vejce a mléko, vypadá spíš jako oblázek.

L’Ombre des Merveilles je skvělým důkazem kreativity Christine Nagel. Zapadá do řady Merveilles jako kolečko do hodin a zároveň má svoji hlavu. Určitě v něm najdete rysy původní Eau, ale i mnoho nových aspektů. Máte-li k této řadě vztah, bude se vám líbit. Pro mě osobně je v tuto chvíli nejlepší. Doporučuju všem, kdo mají chuť na ultra moderní, vzdušnou vůni univerzálně vhodnou kamkoliv.

Můj vzorek je z parfumerie Esta, názory jako vždy z mé vlastní hlavy.