Recenze: Hiram Green Vivacious

Vivacious láká na jemnost a svěžest fialkových květů, ale není to žádná křehká květinka. Fialkám sekunduje kořeněný karafiát a bohatý ambrový základ. Výsledkem je romantická květinová vůně jako stvořená pro psaní milostných dopisů.

Obraz Violets, Sweet Violets od anglického malíře Johna Williama Godwarda
Obraz Violets, Sweet Violets od anglického malíře Johna Williama Godwarda. Zdroj tady.

Z počátku mě překvapilo, že se květinovým obláčkem proplétá výrazný, teplý hřebíček. Až po chvíli mi došlo, proč ho tam cítím tak moc, když ho nikdo jiný nezmiňuje. To je přece karafiát. Ten vznikne smícháním růže a hřebíčku. A kombinace fialky s karafiátem tvoří krásně nostalgickou a luxusní vůni.

Vivacious se otevírá intenzivní vůní čerstvých květů, stonků a snad i kapek vody, které ulpěly na lístcích po posledním dešti. Zelené kosatcové máslo a měkký pudrový tón působí velmi elegantně. Časem se vůně mírně zakulatí, zjemní a především rozehřeje díky ambrovému akordu. Zůstává ale pořád hlavně květinová. Celý den se v mnoha odlescích rozvíjí kolem své nositelky a vydrží bohatě vrstevnatá až do večera.

Vivacious je jako jízdenka na cestu do minulosti. Nevoní staře, ale evokuje romantické představy o světě, který je dávno pryč. Chtěla jsem napsat biedermayer, ale web značky zmiňuje, že inspirací je viktoriánská kultura. To je asi romantičtější představa. Zkrátka leštěný nábytek, krajkové dečky, zdobený porcelán a květiny ve váze.

Pro viktoriánské období je typická květomluva. Květiny sloužily jako symboly emocí, které nemohly být vyjádřeny slovy. Fialka je znakem věrnosti, červený a bílý karafiát znamená lásku a touhu. Vivacious by klidně mohla být vůně hedvábného kapesníčku nebo kytice, kterou u vašich dveří zanechal neznámý ctitel.

Přestože Vivacious působí nevinně a něžně, je to sebevědomý parfém, výrazný a nezaměnitelný. Počítejte s tím, že se do něho buď zamilujete nebo ho nesnesete. Já sama takové množství květin neunesu, ale oceňuju nenucenost a hloubku kompozice s mnoha jemnými nuancemi. Máte-li rádi pudrové, květinové vůně, určitě vyzkoušejte.

Za vzorek děkuju Markétě z brněnského obchůdku Dotek slunce.