Recenze: Ormonde Jayne Ta’if

Téměř ve všech parfémech je kapka růžové esence, ve všech dámských a ve všech orientech. Růže umí být svěží a jemné, ale i hluboké a živočišné. Ta’if, vůně pojmenovaná podle města v Saudské Arábii, kde se vyrábí růžový olej, je někde uprostřed. Je to čistá, ale sytá, orientální růže ve stylu Ormonde Jayne, tedy přístupná, nijak extra podivná, ale šmrncovní a luxusní.

4813836055_2c969f4e55_z(1)

Když čtu popis na stránkách značky, připadám si jako milionářská dcerka, která se koupe v šampaňském. Ta’if má být sváteční vůně k bohaté róbě, která vynikne i v hlučné společnosti alkoholem otupělých párty hostů. Do takových situací se nedostávám ani omylem, i tak je Ta’if mojí oblíbenou zimní vůní. Místo na večírky ji nosím už od rána na šále cestou na hřiště, na úřady a na rodinné návštěvy nebo třeba, když jdu s košem.

Je to kouzelný parfém hned z několika důvodů. Na podzim se v něm zabydlím a na jaře se vystěhuju, hlavně proto, že je pohodlný. Texturou se podobá růžovým plátkům na hedvábném polštáři provoněném ambrou. Štědrou dávkou peprného šafránu se dotýká gurmánské kategorie a díky datlím je v něm šťavnatá, optimistická sladkost. Připomíná mi situaci, kdy se tajně dostanete do sklenice jahodové marmelády a s vítězným pocitem ji nabíráte lžičkou. Bez chleba.

Ta’if není ledajaká gurmánka. Zachraňuje ji od toho svěží květinový akord citrusové frézie a pomerančového květu a bylinná dřevitost. Medově ambrová, suchá dřeva s otiskem růže zůstávají na pokožce do druhého dne a jsou přesně tím, co si vychutnávám nejvíc.

Druhou výhodou Ta’ifu je, jak nenápadně, ale vytrvale se rozptyluje do prostoru. Pro parfuméra Gezu Schöna je typická štědrá dávka aroma molekuly Iso E Super a ani tady nechybí. Funguje jako nosič, na němž vůně cestuje do okolí. Lidé v okolí Ta’if díky tomu pozitivně vnímají z překvapivé dálky, i když to není extrémně silný parfém. Mám vyzkoušeno, že i za přepážkou na místní poště jsou vstřícnější, když zachytí závan růží.

Na konec jedna praktická výhoda. Flakon parfému má šikovný rozprašovač, který jde zmáčknout na půl a umí rozstříknout jen malinko. To se hodí, když se chystám do autobusu nebo když celý den nosím v náručí děti. Nemám pak výčitky, že jejich hlavičky voní příliš dospěle. Samozřejmě se mi stává, že se takhle nenápadně navoním třikrát za den. Ta’if je prostě lahůdka pro nos.