Recenze: Parfum d’Empire Azemour Les Orangers

Brzy po uvedení vůně Azemour Les Orangers na trh proběhla internetem horečka, a všichni recenzenti ji měli na seznamu přání. Tak jsem si ji tam taky dopsala, přece nepřijdu o takovou specialitu. A právem. V celku svěží, ale do hloubky propracovaná, balancuje na pomezí sladkosti, slanosti, tepla a chladu. Na první pohled působí jednoduše, ale když se v klidu zadíváte dovnitř, objevíte mnoho vrstev a úhlů, které zůstávají z počátku skryty.

Ilustrace přístavu
Skotský ostrov Bute na plakátu zobrazený jako prázdninový ráj ve Středozemí.

Azemour je čistá vůně s jiskrou klasického tria citrusy-levandule-větvičník. Paprsky pomerančového květu se jakoby lámou přes zelené sklo čerstvého sena a henny. Ta hladká, smaragdová zeleň, tlumená, jako by to sklo bylo zamlžené, ta mě přitahuje nejvíc. Citrusová kůra z úvodu se postupně zjemňuje do šťavnatého nektaru zaprášeného lehkým pudrem. V tu chvíli působí vůně docela sladce, rozhodně to není typická svěženka. Pod citrusy víří suše bylinný, čerstvý vítr s trochou soli, jako když stojíte v podvečer na kopci ve Středozemí a sledujete loďky na moři. Po čase se znatelněji projevuje větvičník a vůně dostává zřetelný chypre charakter.

Oficiální popis mluví o vůni pomerančového háje v Maroku, ale pro mě je to nic neříkající. Těžko si dokážu představit, jak voní sad s pomerančovníky. Pro můj nos je Azemour abstraktní obraz snu o takovém místě, rozostřený nedokonalou pamětí. V první řadě jsem musela zapomenout na pomeranče. Ve vůni rozeznávám jejich obrysy, ale je to spíš pomeranč z jiné planety zakutálený na Zemi. Je pastelově jemný, ani trochu kyselý a ochlazený ledovou vodou. Víc realistický je pak hlas pomerančového květu, který hladce zapadá do zeleného akordu.

Azemour-les-Orangers.jpg

Díky své komplexní struktuře není Azemour pouze jednoduchou letní vůní. Líbí se mi, jak reaguje na výkyvy počasí. Obstojí i v největších vedrech, ale snad ještě krásnější je v chladnu, kdy sladká šťavnatost ustupuje a zvýrazňuje se sušší bylinná stránka. Vůně je ležérní, univerzální a bez problémů unisexová. Bude se líbit všem, kdo mají slabost pro chypre a slzí při rozhovorech o zrušených parfémech z minulého století. Zároveň je Azemour moderně transparentní, žádná vůně zatuchlé skříně.

Máte-li rádi citrusy, zeleno a pomerančový květ, určitě vyzkoušejte. Vzhledem k tomu, jak je populární, troufám si tvrdit, že se tady tvůrce Marc-Antoine Corticchiato trefil na tenkou linku mezi nudnou líbivkou a podivností, kterou všichni chválí ale nikdo nechce nosit. Značka Parfum d’Empire, pokud vím, zatím není k dostání v Česku. Chcete-li si otevřít parfumerii, přimlouvám se za ni.

Znáte-li Azemour Les Orangers, dejte vědět, jak to vidíte vy.