Recenze: Boucheron Patchouli d’Angkor

Drobná rozcuchaná dáma s odřenou koženou bundou. Ráno se chystá ven a očima se prochází po lahvičkách na komodě. Nakonec se zastaví u té největší a nejtěžší. Patchouli d’Angkor. Pačuli v názvu je dost zavádějící. Tahle vůně je především hebký, solární jasmín na zemitém základu. K té dámě by se hodila náramně.

Boucheron Patchouli d'Angkor

Začátek na mě dělá dojem rozčesaných vlasů. Zacuchané konečky pod kartáčem vydávají praskavý zvuk a postupně jsou hladší a hladší, až jimi kartáč snadno proklouzne. Tu hladkost cítím i v Patchouli d’Angkor, vytváří ji jasmín v kombinaci s hruškou a vanilkou. V tu chvíli mi připomíná vůni rtěnek, řasenek a pudříků. Časem se do popředí dostává základ s guajakovým dřevem, pačuli a pižmem. Pačuli je velmi decentní, žádná hippie mánie. Voní jako jabloňové větvičky na začátku jara i s trochou mechu a vlhké hlíny. Cítím taky příjemný gumový tón, jako když přivoníte k růžovému poníkovi s vlnitou hřívou.

V těchto dnech si užívám hřejivou měkkost, která z Patchouli d’Angkor sálá. Je to velmi pohodlná a ženská vůně. Nemyslím, že je výrazně originální, ale mezi podobně smýšlejícími parfémy je v dobré společnosti. Připomíná mi sladší Van Cleef & Arpels Precious Oud, kde se za názvem schovává mléčná tuberóza. Stalo se mi taky, že mě z ničeho nic napadlo: „Trochu se mi stýská po Sacrebleu od Nicolai.“ A pak jsem si všimla, že kolem mě povlává Patchouli d’Angkor jako závoj z jasmínu a suchého dřeva, který mi Sacrebleu připomněl.

Na stránkách značky stojí citát, v němž parfumérka Nathalie Lorson vysvětluje, co ji při práci inspirovalo. Mluví o divoké přírodě kambodžské oblasti Angkor, tisíciletých stromech a jejich invazivní síle. Možná musela ze své původní představy hodně slevit, protože nic takového v Patchouli d’Angkor podle mě není. Dál ale zmiňuje, že stromy působí uklidňujícím a ochranným dojmem a to je pocit, který chtěla ve vůni zachytit. Teď souhlasně pokyvuju hlavou. Její parfém na mě dělá přesně takový dojem.

Patchouli d’Angkor si umím představit jako voňavé osobní poznávací znamení. Je to vůně příjemná v jakémkoliv počasí, padne k elegantním šatům a ještě hezčí je právě v kontrastu k obyčejnému tričku. Není příliš hlasitá, ale vydrží celý den. Čistě z praktického hlediska, ve flakonu je 125ml, což je štědré množství, které svádí ke každodennímu polévání. Jak říkala majitelka parfumerie Esta: „Když si to někdo koupí, tak ať to nosí.“ To se mi líbí. Užívejte si své vůně a noste je.

Za vzorek děkuji brněnské parfumerii Esta.