Jak sladit vůni s oblečením

Nedávno jsme slavili dědečkovy narozeniny. Byl to ohromně milý rodinný oběd. Děda byl dojatý a vytáhl i pár skvělých historek, třeba jak byl vyslaný do východního Německa, aby tam koupil podprsenku své šestnáctileté dceři. Na takovou oslavu jsem si vzala blankytně modré tričko a bílou sukni. Pak jsem otevřela skříňku s parfémy, abych vybrala vůni, která bude s mým outfitem ladit.

Lněné oblečení perfektně ladí s vůní White Linen.
Když si oblečete lněné šaty, možná dostanete chuť na White Linen.

Jako první mě napadlo Nicolai Poudre de Musc – pudrová, měkoučká vůně pro Popelku v červánkových šatech. Jenže to celé bylo nějak moc „nyny“. Navíc jsem na místo potřebovala dojet autem a to já vždycky potřebuju probudit svou vnitřní wonder woman, než sednu za volant. Takže jsem nakonec vytáhla Odalisque – dokonalý nemoderní chypre parfém, který mě drží na nohou jak francouzské hole. Ta vůně je naprostý kontrast k tomu vílímu oblečku, ale cítila jsem se v ní skvěle.

Možná to znáte taky. Ráno se znovu převlečete, protože si chcete vzít parfém, který by nesedl k vašemu oblečení. Nebo se na poslední chvíli rozhodnete pro jinou vůni. I když jsem zastánce stylu „nosím si co chci kdy chci“, má to přece jen svoje pravidla.

Zelená vůně k modrým šatům? Nikdy!

Největší mně známá mistryně v ladění outfitu s parfémem je Romana z blogu Frangipani. Když ji potkáte, budete stoprocentně vědět, že je to ona. Na Instagramu můžete sledovat její parfém, šaty, lodičky, kabelku a nehty v jednom stylu. Není to moc? Jasně, že ne! Ale musíte na to mít dost voňavek a kabelek.

To první by mi šlo, ale kabelku mám jen jednu (nemyslím teď ten šedý batoh, který nosím každý den). Takže moje ladění barev je mnohem skromnější. K tmavě modrým šatům mi nesedí jinak oblíbené zelené vůně, ale nosím k nim třeba Hermes L’Ombre des Merveilles – zakouřenou, ambrovou vůni Večernice. A ve světle zelenému svetříku mě vždycky popadne chuť na Jorum Studio Gorseland s trávou a žlutými kvítky.

Kožená bunda a bílé květy? Mňam.

Některé látky jsou jako bílé plátno. Třeba džíny a bílé triko, k těm se podle mě hodí jakýkoliv parfém. Ale pak jsou materiály, které si říkají o sladění – kožená bunda, mohérový svetr nebo jemná splývavá halenka. 

Vždycky jsem měla pocit, že k černému křiváku se úžasně hodí krémové bílé květy jako třeba Boucheron Patchouli d’Angkor. Někdo si k takovému outfitu možná představí spíš vůni s oudem. Měkký svetr ve mně vyvolává chuť na vanilku, a když se dotknu hedvábné halenky (s největší pravděpodobností v obchodě), hned mě napadne uhlazená Hermessence Myrrhe Eglantine.

Stříbrné šperky a aldehydy? Ách…

Dost taky záleží na tom, jak formální oblečení je. Znáte ten pocit, když to někdo neodhadne a přijde na ples v džínách nebo do studentského divadla ve třpytivých dlouhých šatech a podpatcích? Ve špatně vybraném parfému se můžete tady cítit mimo.

Jestli se chystáte provětrat rodinné stříbro, aldehydová vůně jako Estée Lauder White Linen krásně podtrhne jeho třpyt. K veselým montérkám na zahradu se zase hodí spíš zelená, bylinková nebo dřevitá vůně jako třeba Une Nuit Nomade Bohemian Soul.

Džíny a Chanel No.5? No proč ne!  

Jedna věc mě ale baví ještě víc než vůně a oblečení ve stejném stylu. Kontrasty. Podobně jako když si vezmete křivák ke květovaným šatům nebo neutrální oblečení a barevnou šálu. Nečekaný parfém vytváří stejně překvapivý efekt.

Jedna moje kamarádka má hodně hippie styl oblékání (a života), ale vždycky voní Chanel Coco Mademoiselle. Ohromně jí ta vůně sluší. A když si na večer vezmete zajímavou zelenou vůni, můžete si být jisté, že mezi cukrovými parfémy přítomných dam budete za královnu.

Hlavně ať vůně nenosí vás

Experimentování s vůněmi nemá meze. Nakonec, parfémy máme proto, aby nám dělaly radost. Takže já mám jediné pravidlo: vůně nenosí mě, ale já ji. Jakmile mám pocit, že efekt bude moc silný a parfém mě unáší někam, kde nechci být, nebude to ono. Právě proto jsem si nevzala pudrovou vůni ke světlému oblečení na dědečkovu oslavu. 

Když vybíráte formální oblečení na pracovní schůzku, ale v elegantní Chanelu se cítíte stará mladá, nenuťte se do toho. A když máte ráda motorkářskou bundu, ale oudové parfémy pro vás jsou, jak přespat v medvědím brlohu, polijte se svojí oblíbenou jahodovou šťávou a vyrazte. Vůně a outfit nejlíp ladí, když ladí i s vámi, a když je vidět, že se v nich cítíte dobře.  

Kromě oblečení mě baví vybírat parfémy taky podle situace a nálady. Tipy na takové vůně najdete mezi mými seznamy.